Historia Czarnoszyc
Zdjęcie przedstawiające Czarnoszyce z lat 60-tych XX wieku
Czarnoszyce (niem, Bergelau) to kaszubska wieś w w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów.
Według dokumentu lokacyjnego z 1366 roku Korczban i Dawidson otrzymali 24 włóki. W 1373 roku nadano 27 włók Nesewanzowi, który miał sąsiednią wieś Nieżywięć.
W XVI wieku wieś zwano Czamoszyce a następnie przez kilka wieków Czernice. Na skutek podziału włości między dzieci właścicieli w XVII wieku powstało kilka niewielkich przysiółków. Ich majątki graniczyły z lasami miasta Chojnice, więc dochodziło do sporów.
Jeden z właścicieli majątku w Czarnoszycach, tłumacz sądowy z Człuchowa, Franciszek Strehl, który w XIX wieku wykupił od zubożałej szlachty i Niemców resztę posiadłości czarnoszyckich, wybudował piękny pałacyk i założył park na wysokim zboczu Jeziora Wiejskiego (Czarnoszyckiego). Jego syn Władysław roztrwonił majątek.
W 1893 roku Czarnoszyce przeszły w ręce Izaaka Mosesa, który 69 arów podarował na rzecz przyszłej szkoły.
Budynek wybudowano w 1908 roku i stoi do dziś.
W 1920 roku w lesie za wsią wyznaczono granicę polsko - niemiecką, ale choć mieszkało tu wielu Kaszubów wieś pozostała po jej niemieckiej stronie. W 1924 roku resztę majątku rozparcelowano między osadników Kosznajderii
Kosznajderia to znana również jako Koschneiderei, była historycznym regionem etnograficznym położonym na Pomorzu Gdańskim, na pograniczu Kaszub, Borów Tucholskich i Krajny. Obszar ten, zasiedlony głównie w XIV i XV wieku przez niemiecką ludność wyznania rzymskokatolickiego sprowadzoną z okolic Osnabrück, znajdował się w trójkącie Chojnice – Tuchola – Kamień Krajeński. Stolica regionu to Ostrowite.
MAPA CZARNOSZYC Z ROKU 1940
STARY PLAN CZARNOSZYC
Znaleziony opis starego Cmentarza w Czarnoszycach
kaszubkawczechach.wordpress.com/2013/10/10/poniemiecki-cmentarz-w-czarnoszycach/
LEGENDY ZWIĄZANE Z CZARNOSZYCAMI