Historia Czarnoszyc

Poniemiecki cmentarz w Czarnoszycach

Tam, gdzie w 20-leciu przebiegała granica polsko-niemiecka, do dziś można poszukać pozostałości po tym czasie – np. cmentarzy, na których zostali pochowani Niemcy. Kto o nich dziś pamięta i dlaczego dba o ich groby?

Kaszubsko-niemiecki rodowód
Przed II wojną światową w tej wsi mieszkało 300 osób – były to głównie niemieckie rodziny, jakie zostały tu osiedlone między 1920 a 1924 rokiem w związku z utworzeniem państwa polskiego, którego granica przebiegała niedaleko. Mimo to Bergelau, bo tak brzmiała niemieckojęzyczna nazwa Czarnoszyc, były własnością polskiego szlachcica. 

Większość drewnianych domów spłonęła w wyniku ostrzał Chojnic w ostatnim roku II wojny światowej.

Mały, zadbany cmentarzyk
Mały i stary niemiecki cmentarz z grobami usytuowany jest po prawej stronie przy wjeździe do Czarnoszyc na trasie Chojnice-Polnica na niewielkim wzniesieniu. Najbliższe zabudowania, budynek po dawnej szkole, znajdują się po przeciwnej stronie kamienistej ulicy. Teren nekropoli jest zalesiony, a w ostatnich latach zadbano o niektóre nagrobki – złożono płyty, wycięto krzaki, regularnie kosi się trawę. Jest to działalność tutejszej ludności oraz potomków osób pochowanych na czarnoszyckim cmentarzu. Droga na nekropolię prowadzi schodami przez wydeptane nieregularne ścieżki między krzewami i drzewami.

Większość zachowanych nagrobków, których jest około 25, znajduje się w centralnej części cmentarza. Oddzielona została kwatera na miejsca spoczynku dzieci. Niewielką ilość pomników usytuowano na obrzeżach nekropolii. Wszystkie nagrobki skierowane są w stronę zachodnią. Zachowały się tylko 4 płyty, z których można wyczytać, kto i kiedy został w tym miejscu pochowany. Najstarszy zachowany pomnik, datowany na 8 XII1930 r., należy do Jakoba Delnrue. Natomiast na najmłodszym widnieje data 1 IX 1939 r. – należy on do Karla Lange. Na środku cmentarza stoi krzyż. Wiele nagrobków jest zniszczonych, rozpadających się, po których już nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, kto został w nich pochowany. Po niektórych zostały same krzyże bądź skrzynie pomnikowe. W wielu miejscach widać miejsca po fotografii na płytach, jednak zdjęć brakuje. Zachowane płyty zostały wykonane kunsztownie, o czym świadczy choćby neogotycka czcionka, wszystkie w języku niemieckim. Wszystkie zachowane groby są jednoosobowe, brak grobowców.

Opisy zachowanych nagrobków

Pomnik Jakoba Delarue.

Hier ruht in Gott (pol. Tu spoczywa w pokoju / Tu leży) JAKOB DELARUE
* 22.05.1909 † 8.12.1930
R. i. p. (łac. Requiescat in pace, pol. Niech spoczywa w pokoju)

Opis: Grób mężczyzny Jakoba Delarue, urodzonego 22 maja 1909 r., zmarł 8 grudnia 1930 r. Na kamiennym pomniku marmurowa płyta, na której jest krzyż oraz w górnej części miejsce po zdjęciu – fotografii brak. Skrzynia nagrobna wypełniona ziemią, w której posadzono żywe kwiaty. Położenie – zachodnia część cmentarza, blisko wejścia.

Nagrobek Pauline Hinz z d. Hinz.

Hier ruht in Gott
unser liebe Mutter
Szwiegermutter
PAULINE HINZ
GEB. HINZ
* 12.01.1857 † 15.04.1935
Ruhe sanft! (Spoczywaj w pokoju!)

Opis: Grób kobiety Pauline Hinz, z domu Hinz, urodzonej 12 stycznia 1857 r., zmarła 15 kwietnia 1935 r. Na kamiennym pomniku płyta z czarnego marmuru, w większości zachowana.  U góry wyrzeźbiona palma. Skrzynia nagrobna wypełniona ziemią, w której posadzono żywe kwiaty. Położenie – centralna część cmentarza.

Nagrobek Paula Rosenkranza.

Hier ruht in Gott
PAUL ROSENKRANZ
* 12.02.1915 † 10.03.1939
R. i. p.

Opis: Grób mężczyzny Paula Rosenkranza, urodzonego 12 lutego 1915 r., zmarł 10 marca 1939 r. Na kamiennym pomniku płyta z czarnego marmuru, zachowana w całości.  U góry miejsce po krzyżu, który się nie zachował. Na dole miejsce na zdjęcie – fotografii brak. Skrzynia  nagrobna  wypełniona  ziemią,  w  której  posadzono żywe kwiaty. Położenie – zachodnia część cmentarza, blisko wejścia.

Nagrobek Karla Lange.

IV.

Hier ruht in Gott
mein lieber Mann, unser guter Vater
u. Bruder
KARL LANGE
* 24.07.1909 † gefallen 01.09.1939
Bitte um ein Ave Maria!

Opis: Grób mężczyzny Karla Lange, urodzonego 24 lipca 1909 r., zmarł 1 września 1939 r. – pierwszego dnia II wojny światowej. Nie wiadomo, czy w okolicznościach zbrojnych. Na kamiennym pomniku płyta z czarnego marmuru.  U góry miejsce na zdjęcie – fotografii brak. Poniżej – mały krzyż równoramienny, po lewej krzyż rzeźbiony. Na dole skrzynia nagrobna wypełniona ziemią, w której posadzono żywe kwiaty. Położenie – zachodnia część cmentarza, blisko wejścia.


Zdjęcie przedstawiające Czarnoszyce z lat 60-tych XX wieku

Czarnoszyce (niem, Bergelau) to kaszubska wieś w w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów.

Według dokumentu lokacyjnego z 1366 roku Korczban i Dawidson otrzymali 24 włóki. W 1373 roku nadano 27 włók Nesewanzowi, który miał sąsiednią wieś Nieżywięć.

W XVI wieku wieś zwano Czamoszyce a następnie przez kilka wieków Czernice. Na skutek podziału włości między dzieci właścicieli w XVII wieku powstało kilka niewielkich przysiółków. Ich majątki graniczyły z lasami miasta Chojnice, więc dochodziło do sporów.

Jeden z właścicieli majątku w Czarnoszycach, tłumacz sądowy z Człuchowa, Franciszek Strehl, który w XIX wieku wykupił od zubożałej szlachty i Niemców resztę posiadłości czarnoszyckich, wybudował piękny pałacyk i założył park na wysokim zboczu Jeziora  Wiejskiego (Czarnoszyckiego). Jego syn Władysław roztrwonił majątek.

W 1893 roku Czarnoszyce przeszły w ręce Izaaka Mosesa, który 69 arów podarował na rzecz przyszłej szkoły.

Budynek wybudowano w 1908 roku i stoi do dziś.

W 1920 roku w lesie za wsią wyznaczono granicę polsko - niemiecką, ale choć mieszkało tu wielu Kaszubów wieś pozostała po jej niemieckiej stronie. W 1924 roku resztę majątku rozparcelowano między osadników Kosznajderii

Kosznajderia to znana również jako Koschneiderei, była historycznym regionem etnograficznym położonym na Pomorzu Gdańskim, na pograniczu Kaszub, Borów Tucholskich i Krajny. Obszar ten, zasiedlony głównie w XIV i XV wieku przez niemiecką ludność wyznania rzymskokatolickiego sprowadzoną z okolic Osnabrück, znajdował się w trójkącie Chojnice – Tuchola – Kamień Krajeński. Stolica regionu to Ostrowite. 


czarnoszyce (1).pdf

MAPA CZARNOSZYC Z ROKU 1940 

2270_Pollnitz_1940_300dpi_AMPG.jpg

STARY PLAN CZARNOSZYC

LEGENDY ZWIĄZANE Z CZARNOSZYCAMI

DZIKIE POLOWANIE NAD JEZIOREM.pdf
krasnale z góry pod czarnoszycami.pl.pdf